W Pikniku Prezydenckim, który odbył się w dniu 10 września 2023 r. w godzinach popołudniowych, wzięło udział wielu znanych lekarzy ze środowiska polonijnego.
czytaj więcejW tym roku Parada Pułaskiego odbędzie się 1 października, jak zawsze na Manhattanie. Po więcej info...
czytaj więcejDr. Panagiotis Kougias, chirurg i Dr. Adam Budzikowski, kardiolog-elektrofizjolog dokonali pierwszego, udanego wszczepienia implantu Barostim w szpitalu na Brooklynie. Operacja miała miejsce w University Hospital at Downstate na Brooklynie, NY. Jest to sukces całego zespołu i polskiego kardiologa z Nowego Jorku Adama Budzikowskiego.
Jest to bezpieczna i skuteczna terapia wykorzystująca zdolności mózgu do leczenia objawów niewydolności serca. Jest to pierwsza, zatwierdzona w 2019 roku przez FDA technologia medyczna, wykorzystująca własne odruchy organizmu pacjenta do poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Reguluje przepływ krwi u osób z niewydolnością serca.
Po wszczepieniu takiego urządzenia, wysyła ono sygnały elektryczne w celu uruchomienia u pacjenta własnego, naturalnego systemu regulacji przepływu krwi w jego organizmie.
Barostim jest przeznaczony dla pacjentów z niewydolnością serca, którzy obecnie nie mają innych możliwości leczenia. Oferuje ona znaczną poprawę jakości życia i zmniejszenie ryzyka związanego z niewydolnością serca, w tym chorób serca, nerek, wylewu, a nawet śmierci.
Barostim jest zatwierdzony przez Medicare do leczenia tysięcy pacjentów z tym ubezpieczeniem cierpiących na skutki niewydolności serca.
Technologia ta mądrze wykorzystuje tzw. neuromodulację - zdolności mózgu i układu nerwowego - do poprawy objawów pacjentów ze skurczową niewydolnością serca. Skurczowa niewydolność serca nazywana też niewydolnością serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową, w której krew płynie zbyt wolno w stosunku do zapotrzebowania organizmu na krew i tlen. Może to powodować zakłócenia funkcji organizmu i może mieć konsekwencje zagrażające życiu.
Inaczej mówiąc, organizm człowieka wyczuwa zmiany ciśnienia krwi i inne zmiany przepływu krwi poprzez czujniki ciśnienia zwane baroreceptorami, które znajdują się na tętnicy szyjnej i w zatoce szyjnej. Czujniki te mierzą i informują o przepływie krwi do mózgu, który porównuje go z potrzebami organizmu. Na przykład, wyższe ciśnienie krwi jest dobre dla ćwiczeń, podczas gdy niższe ciśnienie krwi jest odpowiednie podczas snu lub innych okresów zmniejszonej aktywności.
Po wszczepieniu lekarz dokonuje aktywacji urządzenia i sygnały zaczynają być wysyłane przez ścieżki neuronowe do mózgu, który z kolei przekazuje sygnały do:
Terapia ma na celu przywrócenie równowagi autonomicznego układu nerwowego i zmniejszenie objawów niewydolności serca.
Urządzenie Barostim jest wszczepiane pod obojczykiem i przymocowane cienkimi przewodami do tętnicy szyjnej. Komunikuje się ono z zewnętrznym urządzeniem, którego lekarze używają do nieinwazyjnego regulowania terapii energią aktywacji z urządzenia do przewodów.
Urządzenie wysyła impulsy elektryczne do baroreceptorów znajdujących się w ścianie tętnicy szyjnej. Baroreceptory wyzwalają główny odruch sercowo-naczyniowy organizmu zwany barorefleksem, który z kolei wywołuje autonomiczną odpowiedź serca. "Autonomiczny" oznacza, że jest to część systemów organizmu, które nie są świadomie kontrolowane przez mózg.
Barostim jest wszczepiany do wnętrza ciała podczas prostego zabiegu, który trwa zwykle krócej niż godzinę. Prawdopodobny jest powrót do domu tego samego dnia. Po wszczepieniu wystarczy udać się do lekarza na rutynowe kontrole.