NEWS

"Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!"

03 Mar 2022

Wspieraj i udostępniaj - największą ogólnopolską zbiórkę na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie!

read more

EVENTS

FIND A DOCTOR


NEWS

Mar 11, 2018

Około 260 osób wzięło udział w 4. Dorocznej Gali Polsko-Amerykańskiego Biznesu, która odbyła się w środę, 28 lutego, i była zarazem ostatnią tego typu imprezą zorganizowaną przez działający przy Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie Wydział Promocji Handlu i Inwestycji.

Doroczną Galą Polsko-Amerykańskiego Biznesu nowojorski Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji pożegnał się z polonijnymi oraz amerykańskimi partnerami. Do końca maja jednostka ta przestanie istnieć.

Wśród gości pojawiło się wielu przedstawicieli – w tym także szefów – polonijnych i amerykańskich firm i biznesów.

PREZENTACJA

Impreza była okazją do podsumowania pracy i osiągnięć placówki prowadzonej przez konsul Sabinę Klimek, a także wręczenia przez nią nagród firmom, które miały znaczący wpływ na rozwój polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej, inwestycyjnej oraz wymiany handlowej. Podczas specjalnej prezentacji pokazała ona jak w ciągu ostatnich czterech lat wzrastały obroty pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, które w 2014 roku – gdy przejmowała nowojorski Wydział Promocji Handlu i Inwestycji – wynosiły 8,8 mld dolarów, a obecnie osiągnęły poziom 12,7 mld.

Konsul Klimek poinformowała również o zorganizowanych w tym okresie konferencjach, spotkaniach i szkoleniach biznesowych, webinariach, a także poradach prawnych. Podziękowała również swojemu zespołowi, dzięki któremu udało się jej to wszystko zrealizować. Prócz niej nowojorski WPHI tworzyły: Emilia Piechota, Aneta Kuczewska, Anna Obrycki i Katarzyna Kostro. W rozmowie z "Nowym Dziennikiem" zdradziła, że ten czteroletni okres jej pobytu w Nowym Jorku, mimo wytężonej pracy, był także czasem wielu wyzwań, którym udało się jej sprostać.

"Na pewno pobyt tutaj był dla mnie niezwykłym doświadczeniem – podkreśla szefowa Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. – Zresztą liczby wskazują na to, jak wiele rzeczy udało nam się dokonać: ponad 5 tysięcy rozwiązanych różnych spraw, 1000 wyszkolonych firm, 1000 bezpłatnych porad prawnych, 100 konferencji. Poza tym przyjęliśmy 50 delegacji, więc widać, że na pewno przez te cztery lata ani ja, ani moja drużyna nie próżnowaliśmy. W 2014 roku mieliśmy 45 polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych, obecnie jest ich ponad 120. W 2014 roku nasz odwrót ze Stanami Zjednoczonymi wynosił około 9 mld dolarów, a teraz prawie 13 mld. Te liczby mówią same za siebie i na pewno mamy w tym swój udział" – wyliczała konsul Sabina Klimek. Dodała, że prowadzony przez nią wydział całym sercem i energią pomagał polskim firmom w wejściu na amerykański rynek i amerykańskim inwestorom w wejściu do Polski.

NAGRODY

Tradycyjnie Gala Polsko-Amerykańskiego Biznesu była okazją do uhonorowania polskich i polonijnych firm, które odniosły sukces w Stanach Zjednoczonych i amerykańskich biznesów, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju polskiej gospodarki.

"W tym roku nagrodę Przyjaciel Polskiej Gospodarki dostała od nas amerykańska korporacja Goldman Sachs za miejsca pracy, które stworzyła, i te, które planuje stworzyć w 2018 roku, ponieważ przewidywany jest prawie 50-procentowy wzrost, jeśli chodzi o zatrudnienie w tej firmie w tym roku. Oprócz tego nagrodę tę dostała polska firma Onwelo, która z dużym sukcesem weszła na amerykański rynek w 2016 roku i ogromnie się rozwija. Wyróżniliśmy również Little Poland Gallery, ponieważ jest to firma, która wprowadza polskie produkty i zabawki na rynek amerykański. Staramy się honorować tych, którzy dbają o wzrost gospodarczy naszego kraju, którzy dbają o to, by pomagać polskim firmom rosnąć. Nasza gospodarka to przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które produkują 62 procent polskiego PKB, i dzięki wejściu na rynki zagraniczne takie firmy mogą się rozwijać, a nasza gospodarka rośnie" – wyjaśniała szefowa nowojorskiego Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji.

Wyróżnienie Przyjaciel Polskiej Gospodarki otrzymała także firma BetaMed S.A. Z kolei Nagrodą Przyjaźni Polsko-Amerykańskiej został uhonorowany konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, który bardzo mocno wspierał działalność wydziału prowadzonego przez Sabinę Klimek.

Poza tym specjalnymi statuetkami – kryształowymi jabłuszkami symbolizującymi Nowy Jork – nagrodzeni zostali wyróżniający się promotorzy polskiej żywności: J&B European Distribution, Myssura Trading, Square Enterprises, Brooklyn Imports, Christina's Restaurant i Amber Steak House.

Wręczono także dyplomy uznania, które otrzymali: Radio Rampa, John Petkus, Edyta i Hubert Zydorkowie, Aleksandra Warchoł-Szymańska, Karolina Dehnhard, Sławomir Platta, Robert Bąk, Ted Budzilek, Andrzej Bułka, Peter Wilk, Medicus Society, Monika Wardal, Dorota Janul, Katarzyna Kucharska, Beata Ziobro, ks. Jacek Woźny, Krzysztof Choromański, Gloria Cressler, Małgorzata i Grzegorz Kozikowscy, Monika Jabłońska, Janusz Kapusta, Wojciech Bukalski, Grzegorz Fryc, Martin Jasinski i Andrew Rasiej. Na zakończenie ceremonii związanej z nagrodami specjalną statuetkę Oscara otrzymała konsul Sabina Klimek, kierowniczka nowojorskiego Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji. Było to podziękowanie za wspólną pracę w likwidowanej jednostce.

Uroczystą galę przez cały czas umilał swoją grą na fortepianie Wojciech Trocewicz, prywatnie mąż Sabiny Klimek, a na zakończenie w części artystycznej, z krótkim, ale za to bardzo żywiołowym recitalem, wystąpiła skrzypaczka Anna Adamczuk, która specjalnie na tę okazję przyleciała z Polski.

POŻEGNANIE

Konsul Sabina Klimek bardzo miło wspomina czteroletni pobyt na placówce handlowej w Nowym Jorku i zapewnia, że z przyjemnością będzie powracała do tej metropolii.

"To był piękny czas dla mnie, ponieważ poznam tutaj niezwykłych ludzi. Bardzo lubię Polonię i polsko-amerykański biznes. Znalazłam tutaj prawdziwych przyjaciół i z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że czuję się w Nowym Jorku jak w domu. Zostaliśmy z mężem przyjęci tutaj bardzo ciepło i uważamy to miasto za nasze miejsce na ziemi, dlatego mamy nadzieję, że będziemy do niego często wracać – stwierdziła konsul, która jednak nie chciała powiedzieć nic na temat swoich dalszych planów. – Na razie nie mogę zdradzić tego, co będzie z nami dalej. Prowadzimy rozmowy i myślę, że w najbliższym czasie poinformujemy o tym, czy zostajemy w Nowym Jorku, czy wracamy do Polski" – dodała na zakończenie.

Bardzo dobrą opinię o pracy Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji oraz jej szefowej ma konsul generalny Maciej Golubiewski.

- Dyplomacja ekonomiczna jest jednym z podstawowych zadań konsulatów, a Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji pełniły w tym wyjątkowo kluczową rolę. Zajmowały się promowaniem polskiego eksportu i polskich inwestycji poza granicami naszego kraju, jak również sprowadzaniem na polskie rynki inwestorów – w naszym przypadku: amerykańskich. Jako konsulat, mieliśmy przez ostatnie kilka lat bardzo dobrą współpracę z WPHI, ponieważ – mimo że była to jednostka wyodrębniona i podlegająca Ministerstwu Rozwoju – stanowiła część konsulatu, dlatego razem koordynowaliśmy wiele działań. Uważałem tę współpracę za jeden z ważniejszych elementów mojej pracy, bo sam poczuwam się do dużej odpowiedzialności, jeżeli chodzi o dyplomację ekonomiczną" – stwierdził konsul Generalny Maciej Golubiewski. Dodał, że po likwidacji WPHI, co ma nastąpić do końca maja, w Nowym Jorku pojawi się nowa jednostka – Zagraniczne Biuro Handlowe – wyłączona ze struktur konsulatu i działająca na innych zasadach. W dodatku nie będzie nim kierował konsul, tylko osoba prywatna.

"Wiem od prezesa Tomasza Pisuli z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, że planowane jest otwarcie Biura Handlowego w Nowym Jorku i mam nadzieję, że niebawem znajdzie się osoba, która równie kompetentnie będzie je prowadzić, podobnie jak Sabina Klimek Wydział Promocji Handlu i Inwestycji" – podkreślił konsul generalny.

Od 1 marca nowojorska placówka WPHI znajduje się w stanie likwidacji i zostanie zamknięta 31 maja.

Wojtek Maślanka (NDZ)

SIGNUP FOR NEWSLETTER
facebook