NEWS

"Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!"

03 Mar 2022

Wspieraj i udostępniaj - największą ogólnopolską zbiórkę na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie!

read more

EVENTS

FIND A DOCTOR


NEWS

Jul 07, 2016

W dniu 7 lipca 2016 w Centrum Polsko Słowiańskim pożegnaliśmy naszego drogiego przyjaciela, Konsula Mateusza Stąsiek, który przez cztery lata piastował funkcje zastępcy szefa Konsula Generalnego, a zarazem Konsula Polonijnego.

Konsul Stąsiek w trakcie pożegnalnego przemówienia serdecznie podziękowal Polonii za wspaniałą współprace, przyjaźń, oraz ogromne zaangażowanie działaczy społecznych na rzecz dobra i bezpieczeństwa Polski. Dziękował też wszystkim za niespodziewane przyjęcie pożegnalne. ‘’Po jakimś czasie jest tak, że nie reprezentujemy Polski w kraju, w którym jesteśmy, tylko ten właśnie kraj wobec Polski - wyjaśniał Stąsiek. - Wracając do MSZ będę reprezentował państwa, Polonię. Po tych czterech latach jestem stąd, jestem od was" - zapewniał konsul, podkreślając, że oczywiście Polonia jest globalna, ale jednak jego serce zostanie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych’’.

Jego wyjątkowe zaangażowanie w życie Polonii, organizacji, zwiazków i stowarzyszeń polonijnych miało ogromny wpływ na owocną współpracę Polonii z Konsulatem i przedstawicielami rządu polskiego. Konsul Stąsiek, od początku swojego pobytu szybko i chętnie nawiązywał kontakty z Polonia Amerykańską, uczestnicząc w wielu wydarzeniach polonijnych. Można podawać też wiele przykładów kiedy konsul Stąsiek poświęcał swój czas na weekendach na wyjazdy służbowe w nagłych przypadkach do poszkodowanych rodaków, bez względu na odległość.

"Kontakty z naszym konsulem były bezbłędne. Po raz pierwszy Polonia w Nowym Jorku miała młodego, przystojnego, wykształconego i mówiącego przepięknie językiem angielskim konsula, którego nie mogliśmy się wstydzić" - podkreślała Kamińska, szefowa CP-S.

Konsul Stąsiek, był incjatorem i współzałożycielem Rady Polonijnej, w skład której wchodzą liderzy organizacji, związków, stowarzyszeń polonijnych, w tym "Medicus". Dzięki ofiarnej i niestrudzonej pracy konsula z Radą Polonijną, utworzoną ponad 3 lata temu przy Konsulacie Generalnym RP, Polonia Amerykańska poczuła się bardziej zintegrowana, silniejsza, aktywnejsza czego ostatnim przykładem był zjazd Polsko-Amerykańskiego Szczytu Liderów Polonijnych w Waszyngtonie na Kapitolu.

Przedstawiciele Zarządu "Medicus" gorąco i serdecznie podziękowali prywatnie konsulowi za wspaniałą współprace, życzliwość i przyjazń jaką nas obdarzył. Konsul Stąsiek zawsze o "Medicusie" pamiętał, zapraszając nas na wszystkie najważniejsze uroczystości do Konsulatu Generalnego, Ambasady RP, ONZ - stwierdził dr. Dariusz Konopka. Dodał "Jesteśmy mu bardzo wdzięczni i zobowiązani za jego troskę o nasze stowarzyszenie, które przy każdej okazji spotkań promował wśród Polonii Amerykańskiej i przedstawicieli rządu RP".

"Przykro nam, że nasz drogi konsul nas opuszcza, ale cieszymy się, że pozostaniemy z nim w bliskim kontakcie w Warszawie, gdyż od połowy sierpnia tego roku powinien objąć stanowisko dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ" - stwierdziła Dorota Andraka, prezes CPSD.

SIGNUP FOR NEWSLETTER
facebook