NEWS

"Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!"

03 Mar 2022

Wspieraj i udostępniaj - największą ogólnopolską zbiórkę na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie!

read more

EVENTS

FIND A DOCTOR


NEWS

Jan 31, 2016

Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak spotkał się z liderami Polsko-Amerykańskich organizacji i Polonią w Nowym Jorku.

31 stycznia 2016, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak spotkał się z przedstawicielami Rady Polonijnej działającej przy Konsulacie Generalnym RP. W skład rady liczącej ponad 60 osób wchodzą szefowie polonijnych organizacji, fundacji, stowarzyszeń, szkół i biznesów. "Medicus" jest członkiem Rady Polonijnej od początku jej istnienia. Prezes "Medicusa" Dr. Dariusz Konopka uczestniczył w tym ważnym wydarzeniu.

Wiceszef polskiej dyplomacji w swoim wystąpieniu podkreślił, że liderzy Polsko-Amerykańskich organizacji i Polonia Amerykańska są ważnymi partnerami dla Polski i prosił, aby stali się oni ambasadorami Polski i promotorami jej interesów.

Wiceminister gorąco zachęcał, "aby Polonia była aktywna wyborczo, nie tylko w wyborach polskich, ale i amerykańskich". To bardzo ważne, bo w ten sposób można stworzyć skuteczny lobbing stojący na straży polskich interesów - dodal wiceminister.

Sekretarz stanu apelował również do aktywnych działań Polonii, a szczególnie w kontekście II wojny światowej, aby prostowali nieprawdziwe informacje jakie się rozpowszechnia o Polsce w tym II wojny światowej, jakoby Polska była współodpowiedzialna za Holokaust. Stwierdził, że jest to okrutne kłamstwo, prosząc rodaków o obronę dobergo imienia Polski.

Wiceminister zachęcał, aby Polonia Amerykańska, która uczestniczyła bardzo aktywnie we wsparciu idei wstąpienia Polski do NATO, nadal była ambasadorem, lobbistą polskich interesów za granicą, nawiązując do lipcowego szczytu NATO w Warszawie i polskich postulatów wzmocnienia wschodniej granicy Sojuszu.  

Było to bardzo ważne spotkanie dla "MEDICUSA", gdyż mieliśmy okazję zaprezentować się dla MSZ jako jedna "z najbardziej prestiżowych organizacji polonijnych profesjonalistów w USA", jak stwierdziła Konsul Generalna Urszula Gacek, przedstawiając wiceministrowi prezesa Medicusa dr. Dariusza Konopka. Prezes  poinformował wiceministra, że w tym roku "MEDICUS" obchodzi 50. rocznicę istnienia. Dr. Konopka krótko powiedział sekretarzowi stanu o działalności naszego stowarzyszenia. Wiceminister pogratulował "Medicusowi" 50. lecia i podziękował za długoletnią działalność, wspieranie i promowanie polskich lekarzy w USA oraz duża aktywność wśród profesjonalnych organizacji polonijnych i członkostwa w Radzie Polonijnej. Sekretarz stanu zachęcał, aby nasze stowarzyszenie lekarzy na wschodnim wybrzeżu było bardziej aktywne i widoczne w Polsce nie tylko w środowisku medycznym, ale też w MSZ, Ministerstwie Zdrowia, podając przykład Związku Polskich Lekarzy w Chicago, którzy zaprosili przedstawicieli MSZ na obchody 70. lecia ich organizacji do Chicago.

SIGNUP FOR NEWSLETTER
facebook