NEWS

"Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!"

03 Mar 2022

Wspieraj i udostępniaj - największą ogólnopolską zbiórkę na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie!

read more

EVENTS

FIND A DOCTOR


NEWS

May 12, 2016

W dniach 12 i 13 maja 2016 r. na Kapitolu, odbyło się spotkanie Polsko-Amerykanskiego Szczytu Liderów Polonijnych z całych Stanów Zjednoczonych. To było pierwsze od dziesiecioleci tego typu spotkanie, które odbyło się w Senacie, Ambasadzie RP, DNC, NRCC oraz w Białym Domu.

W dwudniowym szczycie na Kapitolu wzięlo udział ponad 80 liderów reprezentujących polskie biznesy, lokalne administracje, szkolnictwo wyższe, organizacje i stowarzyszenia Polsko Amerykańskie.

"MEDICUS’’ Polish-American Medical Society reprezentował prezes Dr. Dariusz Konopka.

Na spotkaniu w Senacie uczestniczyło kilku amerykańskich polityków w tym sen. z Chicago Mark Kirk, który zapewniał swoje silne poparcie na Kapitolu, aby zwiększyć i umocnić obecność NATO w Polsce. Ambasador RP Ryszard Schnepf podkreslił w swoim przemówieniu, że konieczna jest kontynuacja wzmocnienia NATO w Polsce. "Polsce można zaufać i wierzyć, ze względów na nasze doświadczenia historyczne oraz zdolności odczytywania sygnałów", powiedział ambasador Schnepf.

Gen.Edward Rowny, prezydent American Polish Advisery Council (APAC), mistrz negocjacji nuklearnych w Brukseli w latach 1981-89 stwierdził, że wzmocnienie i ugruntowanie obecności NATO w Polsce i krajach sąsiednich jest niezbędne i powinno nastąpić jak najszybciej. Na spotkaniu gen. Edward Równy otrzymał od Polonii odznaczenie za wieloletnią pracę dla dobra i na rzecz Polski w USA.

Innymi tematami poruszanymi były dyskusje na temat zakłamanej historii Polski z okresu II wojny światowej, sformułowaniach pojawiających się w amerykańskiej prasie "polskie obozy koncentracyjne". Darek Barcikowski, dyrektor APCA, jeden z głównych iniciatorów kampanii zniesienia wiz dla Polaków, przedstawił rezultay kampanii, którą prowadzi od kilku lat.

W Ambasadzie RP odbyło się spotkanie w formie briefingu dotyczące bezpieczeństwa Polski. Amasador Ryszard Schnepf oświadzył, że stosunki polsko-amerykańskie w kontekście współpracy wojskowej z USA są bardzo pozytywne, o czym świadczy rozpoczęcie budowy bazy amerykańskich pocisków przeciwrakietowych w Rędzikowie. Następnie ambasador omówił przygotowania do szczytu NATO w Warszawie. Dorota Markiewicz-Zemke, I sekretarz ambasady szczegółowo przedstawiła prezentację na temat stanu bezpieczeństwa Polski. Darek Barcikowski dyrektor APCA, organizator zjazdu, poinformował o dużym zaangażowaniu Polonii w tegorocznych wyborach w USA. Na koniec spotkania gen. Edward Równy, podziękował serdecznie Polonii za przybycie, dziękując również ambasadorowi za organizację spotkania.

W siedzibie DNC, prezes Amy Dacey, z pochodzenia Polka szeroko omówiła ogromną rolę i potencjał polityczny Polonii Amerykańskiej jaką może ona odegrać jako 10-milionowa grupa wyborców. Gorąco zachęcała Polonię do głosowania w wyborach prezydenckich. Zapewniała, że Rada Etniczna DNC, będzie dbała, aby lokalne struktury partii w stanach i powiatach wiedziały o istnieniu naszej silnej grupy etnicznej i wspierały ją jak tylko to możliwe. Zachęcała do aktywnego udziału Polonii w lokalnych wyborach, aby nasza grupa etniczna miała swoich przedstawicieli w różnych urzędach w celu reprezentowania naszych interesów etnicznych i społecznych.

Ostatnie spotkanie odbyło się w Bialym Domu, w którym przedstawiciele z różnych departamentów (Supreme Court, Immigration, Citizenship and Civic Engagement, Foreign Policy) omawiali ważne kwestie dotyczące Polonii Amerykańskiej, wyborów prezydenckich, lobbingu, stosunków politycznych Polski ze USA, NATO i bezpieczeństwa Polski oraz zniesienia wiz dla Polaków. Polonijni liderzy domagali się konkretnych odpowiedzi i przedsięwzięć ze strony władz amerykańskich w takich kwestiach jak zniesienie wiz dla Polaków, zwiększenie wydatków oraz przeznaczenie ich na wzmocnienie obecności NATO w Polsce, szkolenie polskiej armii i zaopatrzenie jej w odpowiedni sprzęt. Urzędnicy odpowiadali na pytania, udzielali porad i wskazali plany na przyszłość dla liderów polonijnych i Polonii.

Gen. Ed Równy i Darek Barcikowski, organizatorzy spotkania, apelowali aby takich zjazdów na Kapitolu było więcej, aby Polonia liczniej głosowała w wyborach prezydenckich, była bardziej widoczna i aktywna w życiu politycznym i publicznym w USA oraz kontunuowała lobbing na rzecz dobra, interesów i bezpieczeństwa Polski.

Zjazd polonijnych liderów na Kapitolu miał ogromne znaczenie, gdyż odbył się tuż przed szczytem NATO w lipcu w Warszawie. Spotkanie było dużym sukcesem, gdyż po raz pierwszy od dziesięcioleci udało się zorganizować cztery spotkania w tym samym czasie na Kapitolu, na których omówiono wiele kwestii etnicznych, imigracyjnch (zniesienie wiz dla Polaków), politycznych oraz przedstawiono też oczekiwania Polonii i Polski od władz amerykańskich, zwłaszcza w kwestii wzmocnienia NATO we wschodnim regionie oraz ugruntowania bezpieczeństwa Polski.  

"Medicus" aktywnie wspierał incjatywy APAC oraz liderów polonijnych w tym wyjątkowym wydarzeniu dla Polonii Amerykańskiej i Polski. Był to duży zaszczyt i sukces dla naszego stowarzyszenia. Po raz pierwszy w historii "Medicus" był w The White House. Prezes dr. Dariusz Konopka nawiązał wiele ważnych kontaktów dla "MEDICUSA", w tym z Asher Mayerson - asystentem Office of Public Engagement w Białym Domu, generałem Edwardem Równym - prezesem APAC i Darkiem Barcikowskim - dyrektorem APAC, z Amy Dacey dyrektorem głównym z NDC, Ryszardem Schnepf - Ambasadorem RP, dr. Kornelią Król - prezesem PAMS w Chicago, z liderami instytucji i organizacji Amerykańsko-Polskimi z wielu stanów w tym z Kongresu Polonii Amerykańskiej z Waszyngtonu DC, Kaliforii, Illinois, Connecticut, Massachusetts.

SIGNUP FOR NEWSLETTER
facebook