NEWS

"Ukraino, nie zostawimy Cię w potrzebie!"

03 Mar 2022

Wspieraj i udostępniaj - największą ogólnopolską zbiórkę na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie!

read more

EVENTS

FIND A DOCTOR


NEWS

Dec 17, 2015

W sobotę wieczorem, 5 grudnia 2015 roku, w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się wigilijne spotkanie lekarzy – członków Stowarzyszenia Polskich Lekarzy "Medicus" (Polish-American Medical Society). Świąteczny wieczór rozpoczął dr Dariusz Konopka, prezydent "Medicusa". Następnie konsul generalna Urszula Gacek serdecznie przywitała przybyłych, a ksiądz Jacek Woźny złożył wszystkim gościom życzenia świąteczne.

Od 17 maja 2015 roku prezesem "Medicusa" jest Dariusz Konopka. Zarząd organizacji tworzą ponadto: dr Dariusz Nowak – wiceprezes, dr Sara Nasiek – sekretarz, dr Anna Pyz – przedstawicielka na Manhattan, dr Jolanta Sygnarowicz-Sykora – przedstawicielka na Long Island oraz Sławomir Platta – adwokat.

Dariusz Konopka powitał serdecznie wszystkich gości, a w szczególności konsul Urszulę Gacek i Sabinę Klimek – konsul, kierownika Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Na to szczególne spotkanie przybyło około 150 osób z Nowego Jorku, ale także z Filadelfii i różnych miast w New Jersey. "Bardzo dziękuję pani konsul oraz nieobecnemu wicekonsulowi Mateuszowi Stąsiekowi za udostępnienie nam pięknych komnat konsulatu. Drogim koleżankom i kolegom z 'Medicusa' bardzo serdecznie dziękuję za tak liczne przybycie – powiedział. – Jest to pierwsze spotkanie świąteczne członków stowarzyszenia w tak licznym gronie – po ośmiu latach przerwy. Jestem zaszczycony, że zostałem wybrany na tak ważną pozycję. Wiem, że przede mną jest wiele wyzwań. Pragnę wam wszystkim życzyć wesołych świąt Bożego Narodzenia, szczęśliwego Nowego Roku oraz miłej współpracy z nowym zarządem".

Ksiądz Jacek Woźny składa gościom życzenia świąteczne. Obok księdza stoi konsul generalna Urszula Gacek. A dalej członkowie zarządu "Medicusa": dr Dariusz Nowak – wiceprezes, dr Dariusz Konopka – prezes, dr Jolanta Sygnarowicz-Sykora – przedstawicielka organizacji na Long Island, dr Anna Pyz – przedstawicielka na Manhattan i dr Sara Nasiek – sekretarz oraz konsul Sabina Klimek. Foto: SUNGRAN AHN

Poprzednimi prezesami "Medicusa" byli: dr John Danek, dr Eugeniusz Demczuk, dr Tadeusz Pyz oraz dr Janusz Plawner. Nowy prezes serdecznie im podziękował za "ich ogrom pracy oraz długoletnie zaangażowanie i wspieranie stowarzyszenia". "Moim wyzwaniem i obecnego zarządu jest rekrutacja członków i motywowanie obecnych, aby włączyli się aktywnie do pracy, aby wzmocnić nasze stowarzyszenie pod względem prestiżowym i finansowym, abyśmy byli jeszcze większym i bardziej energicznym stowarzyszeniem niż kiedykolwiek – powiedział Dariusz Konopka. – Wierzę, że możemy ten cel osiągnąć z waszą pomocą i silnym wsparciem, drodzy koledzy".

Sobotnie spotkanie odzwierciedla entuzjazm i duże zaangażowanie nowego zarządu, aby wznowić działalność stowarzyszenia, dotrzeć do wszystkich polskich lekarzy i zachęcić ich do wspólnej działalności zawodowej oraz społecznej. "Medicus" ma duży potencjał i to od członków stowarzyszenia zależy, czy zostanie on dobrze wykorzystany. Jest sporo długoletnich członków i sympatyków. Przychodzi też młode pokolenie. Często są to młodzi ludzie, którzy kończą medycynę w Polsce i wracają do USA. W ostatnim czasie organizacja uaktualniła bazę danych, która liczy około 300 nazwisk polskich lekarzy.

Podczas przedświątecznego spotkania nie mogło zabraknąć miejsca na złożenie sobie życzeń, na rozmowy i wspólny posiłek. A świąteczny klimat stworzył Mirage Band (Ewa i Marek Szczerbaniewicz) oraz skrzypek Sebastian Stopka, którzy grali kolędy i pastorałki.

Zarówno prezes Dariusz Konopka, jak i wiceprezes Dariusz Nowak są przekonani, że jeśli dołączą do "Medicusa" nowi lekarze, to będzie to jedna z największych, prestiżowych i energicznie działających polsko-amerykańskich organizacji medycznych w USA, z dużą bazą danych dla pacjentów i zarazem dla lekarzy.

"Nasze cele i zadania na przyszłość to także współorganizowanie i uczestnictwo w charytatywnych akcjach dla polskiego społeczeństwa i rozmaitych organizacji w USA i Polsce. Pragniemy wspierać i promować lekarzy i naukowców polskiego pochodzenia oraz współorganizować konferencje naukowe i medyczne wraz z organizacjami polonijnymi takimi, jak PIASA i Fundacja Kościuszkowska – podkreślił Dariusz Konopka. – Ważne jest także nawiązanie kontaktów i współpraca z polskimi organizacjami medycznymi za granicą i w Polsce. Niedawno nawiązałem kontakt z doktorem Władysławem  Łopaczewskim – wieloletnim pracownikiem naukowym w National Institute of Health i prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Medycznej w Białymstoku oraz z prof. Markiem Rudnickim – prezesem Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, którzy zapraszają nas do współpracy. Prof. Rudnicki zachęca do współorganizacji i udziału w konferencjach i sesjach naukowych w Polsce i za granicą, organizowanych przez Federację Polonijnych Organizacji Medycznych. Ponadto zależy nam na tworzeniu programu stypendialnego dla polskich studentów zamieszkałych w USA. Drodzy przyjaciele, na zakończenie chciałbym zaprosić każdego lekarza polskiego pochodzenia, aby wstąpił do naszego stowarzyszenia i wsparł nas, abyśmy osiągnęli nasze ambitne cele, nie marzenia, oraz abyśmy byli bardziej widoczni w polsko-amerykańskim środowisku medycznym i społeczeństwie jako energiczna, zjednoczona, silna grupa etniczna profesjonalistów i przyjaciół, która obchodzi 50-lecie istnienia. Tego sobie i Państwu życzę!".

A konsul generalna Urszula Gacek życzyła wszystkim pięknych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz owocnej działalności organizacji w roku przyszłym.

Pięknym zwieńczeniem przedświątecznego spotkania lekarzy i ich przyjaciół był koncert muzyki klasycznej w wykonaniu znakomitych muzyków: pianistki Yoonie Han z Korei Południowej oraz skrzypka Virgila Boutellisa-Tafta, absolwenta The Paris Conservatory. W 2009 roku Yoonie Han została uhonorowana przez Gawon Music Award jako najbardziej utalentowana pianistka światowa w wieku 17-31 lat. Zdobyła 1. nagrodę w Konkursie Chopinowskim organizowanym przez Fundację Kosciuszkowską. Uzyskała tytuł magistra w Juilliard School of Music, a obecnie jest doktorantką na Stony Brook University.3 stycznia 2016 roku "Medicus" będzie obchodził 50. urodziny. Założycielem i pierwszym prezesem "Medicusa" był dr John Danek. 3 stycznia 1966 roku zarejestrował Polish-American Medical Society jako stowarzyszenie non-profit w stanie Nowy Jork. Więcej informacji na temat historii można znaleźć na stronie internetowej.

Polish-American Medical Society "Medicus"
310 Lexington Avenue, Suite 1E, New York, NY 10016, www.medicussociety.org

Czwartek 17 grudnia 2015, Nowy Dziennik

SIGNUP FOR NEWSLETTER
facebook